Mężczyzna
Co zabija męską płodność?

Co zabija męską płodność?

Impotencja oraz bezpłodność to dwie najważniejsze dysfunkcje seksualne, które dotykają mężczyzn na całym świecie. Najczęściej są to dolegliwości pojawiające się u mężczyzn w krajach wysoko rozwiniętych oraz uprzemysłowionych. Okazuje się, iż na kondycję męskiej płodności ogromny wpływ mają codzienne nawyki żywieniowe. Sprawdź, co zabija męską płodność. 

Zabójcy męskiej płodności

Istnieje szereg produktów, które mogą spowodować, iż ilość oraz jakość nasienia będą pozostawiały wiele do życzenia. Najpoważniejszym zabójcą jest przetworzone czerwone mięso, czyli parówki, konserwy, szynka, bekon oraz kiełbaski. Te produkty wyróżnia bardzo negatywny wpływ na morfologię plemników oraz zmniejszenie ich ilości i ruchliwości. Im szybciej wykreślimy je ze swojej diety, tym lepiej. Oczywiście, okazjonalnie można je spożywać, jednak ci mężczyźni, którzy chcieliby doczekać się potomstwa, powinni zachować wstrzemięźliwość.

Cichym zabójcą płodności jest także kofeina. Napoje bogate w ten składnik powodują, iż dochodzi do uszkodzenia DNA plemników. Bardzo źle wpływa to na funkcje rozrodcze mężczyzny. Najnowsze badania przeprowadzone przez światowej klasy naukowców pokazały, że spożycie kofeiny w formie napojów energetycznych oraz coli wpływa też na zmniejszenie liczby plemników oraz ilości ejakulatu.

Jeżeli mężczyźnie zależy na tym, aby jak najszybciej zostać ojcem, musi również wyrzucić ze swojego menu pełnotłuste produkty mleczne, przede wszystkim sery. Ich spożywanie sprawia, iż morfologia i ruchliwość plemników zostają znacząco pogorszone, co może skutecznie uniemożliwić zapłodnienie.

Jednym z najgorszych zabójców płodności jest alkohol. Jeżeli wypijamy okazjonalnie lampkę wina, to oczywiście nie spowoduje to żadnych negatywnych skutków dla kondycji naszego organizmu. Wręcz przeciwnie – wino wytrawne ma dobroczynny wpływ na układ krwionośny. Jednak jeżeli mężczyzna pije bardzo dużo piw czy wódki, to będzie to miało katastrofalny wpływ na morfologię plemników, jakość nasienia a także ilość hormonów płciowych. Oprócz alkoholu należy też zrezygnować ze słodkich napojów gazowanych, ponieważ one również powodują zmniejszenie ruchliwości plemników.

Jak zmienić swoje nawyki żywieniowe?

Zmiana nawyków żywieniowych nie jest łatwa – zwłaszcza, jeżeli do tej pory mężczyzna żywił się głównie powyżej opisanymi produktami. Ich porzucenie może przynieść jednak mnóstwo korzyści. Oprócz poprawy płodności niewątpliwą korzyścią z porzucenia niezdrowych produktów jest polepszenie ogólnego stanu zdrowia a także samopoczucia.

Co jeść, aby odzyskać płodność?

Na co zamienić produkty, które spożywaliśmy dotychczas? Żywności, która wpływa pozytywnie na plemniki, jest naprawdę sporo. Do codziennej diety należy włączyć jak najwięcej warzyw i owoców, m.in. pomarańcze, natkę pietruszki, porzeczki oraz paprykę czerwoną. Są to prawdziwe bomby witaminowe bogate przede wszystkim w witaminę C. Witamina C powoduje poprawę ruchliwości, liczby oraz morfologii plemników.

W codziennej diecie powinny znaleźć się także zielone warzywa, a zwłaszcza szparagi, sałata, szpinak i brokuł. Są one prawdziwym bogactwem kwasu foliowego. Badania pokazują, iż mężczyźni spożywający te warzywa posiadają większe stężenie oraz lepszą ruchliwość plemników. Co oprócz warzyw i owoców? Nie można także zapominać o wodzie. Właściwe nawodnienie organizmu to jeden z kluczy do odzyskania prawidłowej płodności. Każdy mężczyzna powinien wypijać dziennie minimum 2,5 litra wody. Jeśli doszłoby do odwodnienia, mogłoby to spowodować pogorszenie jakości oraz zmniejszenie objętości nasienia.